Harper i zagubiona wiedza

Bestsellery Empiku 2020

Katarzyna Nosowska, Sanah i Jan Komasa z Bestsellerami Empiku 2020, a #Hot16Challenge2 Wydarzeniem Roku

2021-02-09

Polska publiczność już 22. raz wybrała swoich ulubionych twórców. Większość statuetek w plebiscycie Bestsellery Empiku 2020 trafiła do rodzimych artystów. Nagrody za najpopularniejsze książki, płyty i filmy minionego roku odebrali m.in. Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, sanah oraz Jan Komasa. Podczas gali ogłoszono także Odkrycia Empiku 2020. Eksperckie jury doceniło twórczość pisarza Igora Jarka, rapera OKI oraz reżysera Magnusa von Horna. Wydarzeniem Roku okrzyknięta została akcja #Hot16Challenge2.

Książka: powroty i debiut

Niemal wszystkie statuetki w kategoriach książkowych trafiły do artystów docenianych we wcześniejszych edycjach plebiscytu. Serca czytelników po raz kolejny podbiła m.in. Katarzyna Nosowska. Nowa książka autorki i kultowej artystki, „Powrót z Bambuko”,powtórzyła spektakularny sukces nagrodzonego dwa lata temu Bestsellerem Empiku debiutu „A ja żem jej powiedziała” w kategorii Literatura piękna.

Największe podziękowania należą się czytelniczkom i czytelnikom. Przychylili mi nieba w tym jakże niecodziennym roku i sprawili, że nie mam absolutnie żadnych wątpliwości co do tego, że jest nam bardzo blisko do siebie. Dziękuję za intymność, którą dla mnie stworzyliście – powiedziała Katarzyna Nosowska, odbierając statuetkę.  

Z kolei w kategorii Kryminał/sensacja/thrille bezkonkurencyjny okazał się Zygmunt Miłoszewski. Autor dołączył do swojej kolekcji czwartą statuetkę Bestsellera, tym razem za powieść „Kwestia ceny”. Natomiast wyobraźnią młodszych czytelników zawładnęła pełna humoru proza Jeffa Kinneya. Czternasty tom serii amerykańskiego pisarza, „Totalna demolka. Dziennik cwaniaczka”,został nagrodzony Bestsellerem w kategorii Literatura dziecięca. W gronie zwycięzców nie zabrakło także mocnego debiutu – Abby Jimenez porwała tysiące czytelników swoją pierwszą książką „To tylko przyjaciel”, która przyniosła jej statuetkę w kategorii Literatura obyczajowa.

2020 rok to dynamiczny wzrost zainteresowania książką cyfrową. Statuetka w kategorii Audiobook powędrowała do twórców oryginalnego serialu audio Empik Go „Fucking Bornholm” według scenariusza Filipa Kasperaszka i Anny Kazejak. W produkcji wyreżyserowanej przez Krzysztofa Czeczota wystąpili Magdalena Różczka, Olga Kalicka, Leszek Lichota i Michał Czernecki.

Muzyka: triumf polskich brzmień

2020 to także rok polskiej muzyki. Artyści znad Wisły zdominowali wszystkie kategorie Bestsellerów Empiku, a słuchacze szczególnie zachwycili się młodymi głosami. Nagroda w kategorii Pop/rock trafiła do wokalistki sanah, której pierwszy album „Królowa dram” bezdyskusyjnie stał się najmocniejszym fonograficznym debiutem ubiegłego roku. – To jest coś wielkiego. W ogóle się nie spodziewałam. (…) Dziękuję, że chcecie mnie słuchać, że tak mi kibicujecie i mnie wspieracie.

Z kolei ze starcia pięciu czołowych wykonawców hip-hopowych zwycięsko wyszedł duet PRO8L3M z krążkiem „Art Brut 2”. A przyznawana po raz pierwszy w historii statuetka w kategorii Streaming, dla najchętniej słuchanego utworu w aplikacji Empik Music, powędrowała do rapera Quebonafide za singiel „BUBBLETEA”z gościnnym udziałem Darii Zawiałow.

Film: kolejny sukces Jana Komasy

Statuetka w kategorii Film fabularny powędrowała do Jana Komasy– jednego z najważniejszych współczesnych polskich filmowców, którego obraz „Boże Ciało” poruszył nie tylko rodzimą, ale i międzynarodową publiczność.

Z kolei w kategorii Film animowany nie dziwi wygrana drugiej części Disneyowskiej „Krainy Lodu”. Przygody sióstr Elsy i Anny od lat cieszą się ogromną popularnością wśród młodych widzów, a utwory z polskiej ścieżki dźwiękowej znają i śpiewają niemal wszyscy.

Wydarzenie Roku: rymowane wersy w szczytnym celu

Takiej akcji muzycznej Polska nie widziała nigdy wcześniej. Swoje rymy w ramach charytatywnej inicjatywy #Hot16Challenge2 zaprezentowali nie tylko polscy raperzy, lecz także artyści spoza sceny hip-hopowej oraz osoby publiczne. Dzięki ok. 1400 nagraniom i milionom odtworzeń, udało się zebrać kwotę ponad 3,5 mln złotych na wsparcie systemu ochrony zdrowia. Za statuetkę dla Wydarzenia Roku podziękował sam inicjator akcji Solar.

Mieliśmy test w postaci pierwszej edycji i myślałem, że będziemy mierzyć się z czymś o podobnej skali. Okazało się jednak, że skala jest dużo większa. Dostawałem od medyków wiele sygnałów, że jest to świetna akcja – odpowiedział raper na pytanie, czy spodziewał się tak ogromnego odzewu.

Odkrycia Empiku: przyszłość polskiej kultury

Podczas gali ogłoszone zostały również Odkrycia Empiku 2020 w kategoriach Literatura, Muzyka i Film. To nagrody przyznawane młodym, zdolnym twórcom o nieszablonowych wizjach i dużej wrażliwości, którzy w minionym roku wnieśli do polskiej kultury nową jakość i zaproponowali odbiorcom wyjątkowe wrażenia artystyczne.

Laureatów wskazało grono uznanych artystów, opiniotwórczych dziennikarzy i ekspertów Empiku. Jury literackie doceniło Igora Jarka, który w „Halnym” wykazał się dojrzałością formy oraz w nieprzeciętny sposób oddał językowy krajobraz Nowej Huty. Z kolei młody raper OKI z debiutanckim krążkiem „47playground”zaimponował jurorom muzycznym swoją niezwykłą charyzmą i umiejętnością przybierania różnych wcieleń artystycznych. Natomiast filmowym Odkryciem Empiku 2020 został reżyser Magnus von Horn, który w obrazie „Sweat” podjął ważny i wciąż nieobecny w polskim kinie problem podporządkowania życia mediom społecznościowym.

Elektryzująca cyber-odyseja

Gala Bestsellerów Empiku to nie tylko uhonorowanie twórców cieszących się największym uznaniem publiczności. To również elektryzujące widowisko, przygotowane przez czołowych muzyków rodzimej sceny, opatrzone unikalną, futurystyczną oprawą wizualną. Dyrektor muzyczny wydarzenia, IGO, zaproponował w tegorocznej edycji ekscytującą mieszankę kultowych utworów w zupełnie nowych aranżacjach i zaskakujących duetach. Na scenie wspólnie stanęli Katarzyna Nosowska i OKI z utworem „Arahja”. Po raz pierwszy razem wystąpili także PRO8L3M i Martyna Jakubowicz i wykonali nieśmiertelny przebój z repertuaru piosenkarki, „W domach z betonu”. Własną interpretację utworu Republiki, „Zapytaj mnie, czy cię kocham”, zaprezentowali zaś Margaret z Organkiem.

Sam IGO także obecny był na scenie kilkukrotnie, między innymi jako wokalista. Wraz z nagrodzoną Bestsellerem sanah wykonał tytułową piosenkę z albumu „Królowa dram”. Następnie powrócił z Darią Zawiałow i Królem, z którymi wykonał przebój minionego lata – „Świt”. Pojawił się także w towarzystwie duetu Kwiat Jabłoni i wokalisty Vito Bambino, rozgrzewając widzów remiksem jednego z najbardziej tanecznych przebojów zespołu „Wzięli zamknęli mi klub”.

Galę prowadził Marcin Prokop, a gospodarzami internetowej transmisji byli Gabi Drzewiecka i Maciej Musiał.

BESTSELLERY EMPIKU 2020 

KSIĄŻKALiteratura piękna: „Powrót z Bambuko” – Katarzyna Nosowska; Wielka Litera, Literatura obyczajowa: „To tylko przyjaciel” – Abby Jimenez; Wydawnictwo Muza S.A.Kryminał/sensacja/thriller: „Kwestia ceny” – Zygmunt Miłoszewski; Wydawnictwo W.A.B., Literatura dla dzieci: „Totalna demolka. Dziennik cwaniaczka. Tom 14” – Jeff Kinney; Wydawnictwo Nasza Księgarnia Audiobook: „Fucking Bornholm”, Oryginalny Serial Empik Go według scenariusza Filipa Kasperaszka i Anny Kazejak; w rolach głównych: Michał Czernecki, Olga Kalicka, Leszek Lichota i Magdalena Różczka

MUZYKAPop/rock: „Królowa dram” – sanah; Magic Records/Universal Music PolskaHip-hop: „Art Brut 2” – PRO8L3M; wydawnictwo 2020/Step Hurt, e-MuzykaStreaming:„BUBBLETEA” – Quebonafide feat. Daria Zawiałow

FILMFilm fabularny: „Boże Ciało” – reż. Jan Komasa; Kino Świat/AlterDystrybucjaFilm animowany:„Kraina Lodu 2” – reż. Jennifer Lee; Chris Buck, Galapagos

ODKRYCIA EMPIKU 2020

LITERATURAIgor Jarek– „Halny”, Nisza

MUZYKAOKI– „47playground”, „77747mixtape”, 2020

FILMMagnus von Horn– „Sweat”, Lava Films

f
1942 Amsterdam Ave NY (212) 862-3680 chapterone@qodeinteractive.com
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
Free shipping
for orders over 50%