Mecenasi Kultury wspierają polską literaturę
Dzięki wsparciu polskich przedsiębiorców działających w kraju i za granicą, w marcu br. 176 książek „Harper i zagubiona wiedza” autorstwa Kingi Langley trafiło do szkolnych bibliotek, fundacji i domów dziecka.
Instytucja mecenatu kultury była znana już w starożytnej Grecji. Jednak sama nazwa mecenat wywodzi się od Caiusa Cilniusa Maecenasa – rzymskiego arystokraty i protektora twórców żyjącego w I w. p.n.e. Prawdziwy rozkwit mecenatu nastąpił we Włoszech w okresie renesansu, zaś polski mecenat został zapoczątkowany przez ostatnich Jagiellonów, a na jego największy rozwój mieli wpływ Wazowie. Najbardziej znanym mecenasem w naszym kraju był król Stanisław August Poniatowski, który otaczał opieką artystów i finansował liczne przedsięwzięcia artystyczne.
Idea mecenatu przyświeca również i dziś polskim przedsiębiorcom, którzy z wielkim zaangażowaniem włączyli się w promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży poprzez kultywowanie wartościowej polskiej literatury skierowanej do młodych czytelników. Dzięki uprzejmemu wsparciu ośmiu firm działających w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Polsce aż 176 książek „Harper i zagubiona wiedza” zostało przekazanych dzieciom z następujących szkół i organizacji:
Biblioteka Szkolna przy ZS nr 12 w Lublinie
Biblioteka Szkolna przy SP nr 9 w Tomaszowie Maz.
Biblioteka Szkolna przy SP im. Prymasa Tysiąclecia w Nadmie
Biblioteka Szkolna przy SP nr 48 w Łodzi
Dom Dziecka nr 2 w Łodzi
Fundacja Pomocy Chorym na Mukowiscydozę MUKOHELP w Jarosławiu
Free Mind of Child w Łodzi
Dom Dziecka “Trójeczka” w Wałbrzychu
Dom Dziecka “Czwóreczka” w Wałbrzychu
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szczytna
Biblioteka Szkolna przy SP nr 2 im. Żołnierzy z Monte Cassino w Polanicy Zdrój
Poniżej prezentujemy listę wspaniałych Mecenasów Kultury, dzięki którym na dziecięcych twarzach zakwitł uśmiech: